Bartosz Panek z Polskiego Radia zdobywcą Grand Prix w konkursie dziennikarskim im. K. Bochenek

Ogłoszono wyniki III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach. Nagrody wręczył marszałek Mirosław Sekuła. W uroczystości uczestniczyła minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, senator Bogusław Śmigielski, przedstawiciele władz województwa śląskiego oraz środowisk kultury i nauki.

„Mamy dziś święto dziennikarzy. Musimy troszczyć się o dobre, mądre dziennikarstwo, które wzrusza i pozwala nam lepiej żyć. Jestem przekonany, że kapituła dokonała właściwego wyboru spośród zgłoszonych prac. Życzę, by każdy ubogacił się tym, co kryją w sobie nominowane do nagrody materiały. Wszystkim wyróżnionym składam gratulacje" – powiedział marszałek Mirosław Sekuła.

Główną nagrodą w konkursie jest 50 tys. zł. Kapituła Konkursu, korzystając z uprawnień regulaminowych, postanowiła o podziale nagrody i wyróżnieniu trzech materiałów dziennikarskich. Zdobywcą I miejsca i nagrody w wysokości 25 tys. zł został Bartosz Panek za audycję „Chcę więcej" wyemitowaną w Programie 2 Polskiego Radia. Druga nagroda w wysokości 15 tys. zł trafiła do Dariusza Kmiecika z TVN za materiał filmowy pt. „Artur Hajzer. Subiektywnie". Trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzymał Dariusz Kortko za artykuł prasowy pt. „Zakładanie twarzy" przygotowany wraz z Judytą Watołą, opublikowany w „Gazecie Wyborczej". Wśród nominowanych do nagrody znalazły się ponadto: materiał filmowy „Muzyka i cisza" w reżyserii Dagmary Drzazgi oraz artykuł prasowy pt. „Ołowiane dzieci człapią jak bociany" autorstwa Anny Malinowskiej i Judyty Watoły.

Zwycięzców wyłoniła Kapituła konkursu w składzie: prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, prof. Wiesław Banyś, Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki", Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy oraz Kamil Durczok, szef „Faktów" TVN.

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2013 roku. Do konkursu zgłoszono 43 materiały dziennikarskie (21 telewizyjnych, 17 prasowych i 5 radiowych).