Na Dużej Scenie Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek. Nagrody laureatom VII edycji konkursu wręczył marszałek Wojciech Saługa.

„To wieczór pełen emocji i wzruszeń. Zawsze, kiedy tu staję, zastanawiam się, czy Krystyna byłaby zadowolona, ta perfekcjonistka, miłośniczka polskiego słowa, poprawnej polszczyzny i tego, co w dziennikarstwie najlepsze. Teraz wiem, że tak. Bardzo dziękuję tym 108 osobom, które nadesłały prace, a nominowanym i nagrodzonym serdecznie gratuluję. To ważne prace dotykające ważnych spraw, naszych spraw” - mówił marszałek Saługa.

Dwie równorzędne pierwsze nagrody zdobyły materiały filmowe: „Mój Niemandsland” Wojciecha Królikowskiego z TVP Katowice oraz „Śmierć w komisariacie” Wojciecha Bojanowskiego (TVN24). Autorzy zwycięskich prac otrzymają po 25 tys. zł.

Prócz obu laureatów do nagrody nominowane były materiały: „Urszula” Doroty Jaśkiewicz-Łebek (Program I Polskiego Radia), „Między schodami” Eweliny Kosałki-Passii (Polskie Radio Katowice), „Kieślowski i inni” Ewy Niewiadomskiej (Polskie Radio Katowice), „Paradocs: na szychtę kolejką Balkan” Agnieszki Pastor i Katarzyny Głowackiej (Silesion.pl), „Wojciech Kilar – między awangardą a Hollywood” Violetty Rotter-Kozery (TVP Katowice) oraz „Trzecie serce” Wojciecha Skowrońskiego (Polskie Radio Katowice).

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2017 roku. Do głównej kategorii konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich: 26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych, 13 internetowych.

Podczas uroczystości po raz pierwszy wręczono nagrodę w kategorii Student. Na konkurs w tej kategorii zgłoszonych zostało 9 prac. Zwycięzcami zostali ex aequo Kamil Nowak, autor reportażu „Przypominają o Śląskim Kopciuszku. Mauzoleum Schaffgotschów czeka na renowację” oraz Katarzyna Skoczek, autorka publikacji „Niepełnosprawny? A niech mówią jak chcą!”. Otrzymają po 2,5 tys. zł. Nagroda fundowana jest przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Galę finałową Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego uświetnił koncert „Stanisław Soyka Trio”.


Współorganizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek na mocy porozumienia podpisanego w 2014 r. są: Fundacja im. Krystyny Bochenek, Województwo Śląskie, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Fundatorem nagrody w wysokości 50 tys. zł jest Województwo Śląskie. Fundatorem nagrody 5 tys. zł w kategorii student jest Uniwersytet Śląski.

Celem konkursu jest promocja województwa śląskiego, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Do udziału zaproszeni są dziennikarze z całej Polski. Konkurs ma charakter otwarty, a związek prac z regionem nie musi być tematem wiodącym.

 

 

Aktualności

O Patronce

bochenek

Krystyna Bochenek urodzona 30 czerwca 1953 roku w Katowicach, zmarła 10 kwietnia 2010 roku
w Smoleńsku. Od 1976 roku
dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Katowice,
w latach 2002 - 2004 dyrektor kreatywny Radia Katowice.

więcej

Laureaci

Patroni

Dziennik Zachodni

Go Niedzielny


Nasze miastoPR Katowice

Radio eM


lskie


Silesion

Teatr lskiTrybuna Grniczatvp3 katowicetvs Wyborcza
Copyright Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek 2014 realizacja: cutberry.com