Na Dużej Scenie Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek. Nagrody laureatom VII edycji konkursu wręczył marszałek Wojciech Saługa.

„To wieczór pełen emocji i wzruszeń. Zawsze, kiedy tu staję, zastanawiam się, czy Krystyna byłaby zadowolona, ta perfekcjonistka, miłośniczka polskiego słowa, poprawnej polszczyzny i tego, co w dziennikarstwie najlepsze. Teraz wiem, że tak. Bardzo dziękuję tym 108 osobom, które nadesłały prace, a nominowanym i nagrodzonym serdecznie gratuluję. To ważne prace dotykające ważnych spraw, naszych spraw” - mówił marszałek Saługa.

Dwie równorzędne pierwsze nagrody zdobyły materiały filmowe: „Mój Niemandsland” Wojciecha Królikowskiego z TVP Katowice oraz „Śmierć w komisariacie” Wojciecha Bojanowskiego (TVN24). Autorzy zwycięskich prac otrzymają po 25 tys. zł.

Prócz obu laureatów do nagrody nominowane były materiały: „Urszula” Doroty Jaśkiewicz-Łebek (Program I Polskiego Radia), „Między schodami” Eweliny Kosałki-Passii (Polskie Radio Katowice), „Kieślowski i inni” Ewy Niewiadomskiej (Polskie Radio Katowice), „Paradocs: na szychtę kolejką Balkan” Agnieszki Pastor i Katarzyny Głowackiej (Silesion.pl), „Wojciech Kilar – między awangardą a Hollywood” Violetty Rotter-Kozery (TVP Katowice) oraz „Trzecie serce” Wojciecha Skowrońskiego (Polskie Radio Katowice).

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2017 roku. Do głównej kategorii konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich: 26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych, 13 internetowych.

Podczas uroczystości po raz pierwszy wręczono nagrodę w kategorii Student. Na konkurs w tej kategorii zgłoszonych zostało 9 prac. Zwycięzcami zostali ex aequo Kamil Nowak, autor reportażu „Przypominają o Śląskim Kopciuszku. Mauzoleum Schaffgotschów czeka na renowację” oraz Katarzyna Skoczek, autorka publikacji „Niepełnosprawny? A niech mówią jak chcą!”. Otrzymają po 2,5 tys. zł. Nagroda fundowana jest przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Galę finałową Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego uświetnił koncert „Stanisław Soyka Trio”.

Współorganizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek na mocy porozumienia podpisanego w 2014 r. są: Fundacja im. Krystyny Bochenek, Województwo Śląskie, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Fundatorem nagrody w wysokości 50 tys. zł jest Województwo Śląskie. Fundatorem nagrody 5 tys. zł w kategorii student jest Uniwersytet Śląski.

Celem konkursu jest promocja województwa śląskiego, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Do udziału zaproszeni są dziennikarze z całej Polski. Konkurs ma charakter otwarty, a związek prac z regionem nie musi być tematem wiodącym.