W Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbył się finał szóstej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.

„Konkurs jest w dobrej formie. Po sześciu edycjach możemy powiedzieć, że warto było kiedyś zacząć, potem kontynuować, a teraz warto zadbać o przyszłość konkursu. Warto nagradzać ludzi tworzących na tej ziemi i ich dzieła pokazujące, skąd jesteśmy, gdzie żyjemy i jakie jest to życie wokół nas. Chciałbym też podkreślić ogromną rolę członków kapituły, którzy corocznie społecznie przyjmują na siebie niełatwy, niezwykle czasochłonny obowiązek oceny prac dziennikarskich. Dzięki ich decyzjom nagrody samorządu województwa trafiają we właściwe ręce” – powiedział marszałek Wojciech Saługa.

Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek otrzymała Beata Netz za dokument „Niezmienna zmienność. Świat według Juliana Kornhausera” emitowany w TVP Katowice oraz TVP Kultura. Nagroda za I miejsce to 15 tys. zł.

Drugie miejsce i 10 tys. zł zdobyli autorzy reportażu multimedialnego o historii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach „Jak z nut” – Ewa Niewiadomska, Iwona Sobczyk i Dariusz Kortko, opublikowanego na portalu wyborcza.pl.

Trzecia nagroda – ex aequo – trafiła w ręce Macieja Szczawińskiego i Beaty Netz za dokument „Żółte światło pustych miejsc” (TVP Kultura) oraz Marka Chylińskiego za publikację „Noc zbójców” na portalu Silesion.pl. Autorzy otrzymali po 7500 zł.

Decyzją Kapituły przyznano także dwa wyróżnienia o wartości 2500 zł. Zdobyli je Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak za reportaż radiowy „Pieśń Spartakusa” (Polskie Radio Program 1) oraz Barbara Gruszka-Zych za artykuł „Mazdą do nieba” opublikowany w „Gościu Niedzielnym”.

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2016 roku. Do konkursu zakwalifikowano 45 materiałów dziennikarskich (9 telewizyjnych, 18 prasowych, 5 radiowych i 13 internetowych).

Oceny prac, które przeszły etap oceny formalnej, dokonała Kapituła konkursu w składzie: prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (przewodnicząca), Magdalena Bochenek-Kępa, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy, prof. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki”, Kamil Durczok, wydawca i redaktor naczelny portalu Silesion.pl, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego.

Uroczystość wręczenia nagród na Scenie w Malarni poprowadził aktor Teatru Śląskiego Wiesław Sławik.

VIa.jpgVI.jpgVIc.jpgVIB.jpg