Alojzy Lysko © fot. BP Tomasz Żak

W Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach na Scenie w Malarni odbył się finał piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.

„Ten konkurs jest dla nas ważny. Ważny dlatego, że jego patronką jest nasza wspaniała koleżanka Krystyna Bochenek, ale i ważny dlatego, że to konkurs o Śląsku i konkurs skierowany do dziennikarzy. Bez nich nie byłoby tak pięknie pisanej historii naszej ziemi. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy podejmują trud, ale i niewątpliwie przyjemność tworzenia materiałów o Śląsku” – powiedział marszałek Wojciech Saługa.

Zwycięzcą i zdobywcą Grand Prix został Alojzy Lysko. Kapituła doceniła „Opowieść górnośląską” jego autorstwa opublikowaną w „Dzienniku Zachodnim” i miesięczniku „Śląsk”. Zwycięzca otrzymał 20 tys. zł.

„Chociaż jednym z głównych założeń konkursu jest dbałość o piękno języka polskiego, nie można oprzeć się urokowi gwary śląskiej, w jakiej napisana jest ta opowieść. W tej pracy są wszystkie wichry historii tej ziemi. Alojzy Lysko to człowiek śląskiego renesansu i widać to w każdym fragmencie jego twórczości” – tak uzasadniono werdykt Kapituły.Drugie miejsce i 15 tys. zł zdobyli autorzy dokumentu „Miasto poety” wyemitowanego w TVP Katowice – Beata Netz i Maciej Szczawiński.

Trzecia nagroda trafiła w ręce Bartosza Panka za reportaż w Programie 1 Polskiego Radia pt. „Niezwyczajne życie”. Autor otrzymał 10 tys. zł.

Decyzją Kapituły przyznano także dwa wyróżnienia o wartości 2500 zł. Zdobyli je Aleksandra Fudala-Barańska i Adam Turula za reportaż multimedialny „Tragedia Górnośląska 1945” (kulturalnyslask.pl) oraz Anna Goc za tekst „Wracają do dziś” opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2015 roku. Do konkursu zgłoszono 54 materiały dziennikarskie, spośród których 52 spełniły warunki formalne. Kapitule do oceny przekazano 20 materiałów prasowych, 14 telewizyjnych, 5 radiowych oraz 13 internetowych.

Oceny zgłoszonych prac dokonała Kapituła konkursu w składzie: prof. Krystyna Doktorowicz (przewodnicząca Kapituły), prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Magdalena Bochenek-Kępa, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki”, Kamil Durczok, dziennikarz, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Uroczystość wręczenia nagród poprowadził Mirosław Neinert. Organizatorami konkursu są: Fundacja im. Krystyny Bochenek, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Uniwersytet Śląski i Teatr Śląski. Województwo Śląskie corocznie finansuje nagrodę w wysokości do 50 tys. zł.

Fragment pracy Opowieść górnośląska" Alojzego Lysko

Fragment pracy "Miasto Poety" Beaty Netz i Macieja Szczawińskiego

Fragment pracy "Niezwyczajne życie" Bartosza Panka

Fragment pracy "Wracają do dziś" Anny Goc