IV edycja konkursu dziennikarskiego na półmetku

Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek wyłoniła nominowanych do tegorocznej nagrody.

Spośród filmów, materiałów radiowych oraz publikacji prasowych i internetowych, które wpłynęły w czwartej edycji konkursu, wybrano prace nominowane do nagrody. Kapituła konkursu zdecydowała o wskazaniu sześciu prac (w kolejności alfabetycznej):

• Izolda Czmok-Nowak „Ostatnia chopionka” (TVP Historia, 7.01.2014),

• Monika Hemperek, Lisbeth Jessen „Gutentag po polsku” (Radio Lublin,

21.10.2014),

• Daniel Karaś, David Zaisky, Norbert Tkacz „Jak pijak grał w piłkę. Ernest

Wilimowski i jego historia” (Polskie Radio 3 9.06.2014 i wp.pl 27.06.2014),

• Anna Malinowska „Umowna data urodzenia. Miałam 3 matki” (Gazeta

Wyborcza – Duży Format 31.12.2014),

• Maria Zawała, Karol Gruszka „Śląsk za szybami” (Slaskplus.pl, 9.12.2014),

• Grzegorz Żądło „Arystokracja reklamy z Katowic” (TVS, 28.12.2014).

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2014 roku. Do konkursu zgłoszono 60 materiałów dziennikarskich, spośród których 49 spełniło warunki formalne. Kapitule do oceny przekazano 22 materiały prasowe, 17 telewizyjnych, 8 radiowych oraz 2 internetowe.

Kapituła konkursu w składzie: Magdalena Bochenek-Kępa, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek (przewodnicząca Kapituły), prof. Krystyna Doktorowicz, prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki”, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, prof. Wiesław Banyś, Rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa dokonała oceny zgłoszonych prac.

Ogłoszenie werdyktu Kapituły oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 18 kwietnia br. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (Scena w Malarni).

***
    Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. K. Bochenek jest promocja regionu, a tak
    że upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki, znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Konkurs ma charakter otwarty, w szczególności zaś ukierunkowany jest na zagadnienia związane z historią województwa śląskiego, jej oceną oraz zmianami, a także wizją przyszłości regionu, jego miejsca i roli w Polsce i Europie.