Rusza II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek

Zgłoszenia będą przyjmowane do końca roku. Na autora najciekawszej publikacji czeka nagroda główna w wysokości 50 tys. zł. Jej fundatorem jest Marszałek Województwa Śląskiego.

Pierwszą edycję konkursu rozstrzygnięto 13 marca 2012 r. - w dniu imienin Krystyny. Tę symboliczną datę wybrano dla upamiętnienia patronki konkursu - wybitnej śląskiej dziennikarki Krystyny Bochenek. Już wówczas, podczas uroczystego rozdania nagród, Marszałek Województwa Śląskiego, a zarazem przewodniczący Kapituły konkursu, zapowiedział jego kontynuację.

„Już dziś członkowie kapituły ostrzą sobie zęby na przyszłoroczny konkurs. Ocenianie prac sprawiło nam olbrzymią satysfakcję i z wielką przyjemnością powtórzymy ten miły obowiązek za rok" - powiedział 13 marca Adam Matusiewicz w studiu koncertowym Radia Katowice.

 

W II edycji organizator konkursu, chcąc podnieść jego prestiż oraz zapewnić wysoką jakość nadsyłanych materiałów, dokonał kilku zmian w regulaminie.

Wprowadzono zapis dopuszczający do konkursu wyłącznie prace, które spełniać będą najwyższe standardy dziennikarskie, zarówno pod względem formy i języka, jak również głęboko wnikające w historię, problemy teraźniejszości i wyzwania przyszłości województwa śląskiego.

W nowej edycji poszerzono katalog prac, które mogą być zgłoszone do konkursu. I tak, oprócz publikacji prasowych, audycji radiowych i programów telewizyjnych oraz publikacji z zakresu dziennikarstwa internetowego, będzie można zgłaszać także filmy, w tym również materiały dokumentalne.

Tegoroczna rywalizacja dziennikarzy - podobnie jak w zeszłym roku - obejmuje zagadnienia związane z historią województwa śląskiego i jej oceną w kraju oraz obecnymi zmianami i wizjami przyszłości co do miejsca i roli regionu w Polsce i Europie.

Konkurs ma charakter otwarty. Jest to przedsięwzięcie promujące nasz region. Ma także upamiętnić Krystynę Bochenek, wicemarszałek Senatu i wybitną dziennikarkę, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. Przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i imieninowych zjazdów Krystyn.

Podobnie jak w roku ubiegłym laureata Konkursu wyłoni Kapituła w składzie: Adam Matusiewicz, Marszałek Województwa Śląskiego (przewodniczący), Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, prof. Wiesław Banyś, Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki", Kamil Durczok szef „Faktów" TVN oraz Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy.

Konkurs wspierają: katowicka redakcja „Gazety Wyborczej", „Polska Dziennik Zachodni", Polskie Radio Katowice, katowicki oddział TVP, telewizja TVS, „Gość Niedzielny", Wydawnictwo Górnicze oraz Polska Agencja Prasowa SA.

W zeszłym roku na konkurs wpłynęły 53 materiały dziennikarskie. Pierwszą nagrodę i 20 tys. zł otrzymała dziennikarka TVP Katowice Dagmara Drzazga za film dokumentalny pt. „Świat według Bruegela". Film jest opartą na obrazie artysty sfabularyzowaną opowieścią o pracy Lecha Majewskiego na planie filmu „Młyn i krzyż". Drugie miejsce zajęły ex aequo i otrzymały po 10 tys. zł Ewelina Majewska-Howis z publikacją „Świeczka dla taty" oraz Ewa Niewiadomska, autorka reportażu „Perły Barbary". Przyznano także dwie równorzędne trzecie nagrody. Otrzymały je Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska-Mądry - autorki reportażu „Kordian i Helena" oraz Danuta Lubina-Cipińska za publikację „Śląsk - Moja Ziemia Święta". Laureatki otrzymały po 5 tys. zł.

W drugiej edycji oceniane będą prace, które powstały i ukazały się w 2012 roku.

Zgłoszenia na konkurs należy nadsyłać do 31 grudnia br. na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice, z dopiskiem „Konkurs im. K. Bochenek".

Aktualności

O Patronce

bochenek

Krystyna Bochenek urodzona 30 czerwca 1953 roku w Katowicach, zmarła 10 kwietnia 2010 roku
w Smoleńsku. Od 1976 roku
dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Katowice,
w latach 2002 - 2004 dyrektor kreatywny Radia Katowice.

więcej

Laureaci

Patroni

Dziennik Zachodni

Go Niedzielny


Nasze miastoPR Katowice

Radio eM


lskie


Silesion

Teatr lskiTrybuna Grniczatvp3 katowicetvs Wyborcza
Copyright Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek 2014 realizacja: cutberry.com