Wręczenie nagrody odbędzie się w Operze Śląskiej w Bytomiu

W sobotę 20 kwietnia o godz. 18.00 w bytomskiej Operze Śląskiej ogłoszony zostanie wynik drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Nagrodę wręczy marszałek Mirosław Sekuła.

Spośród filmów, materiałów radiowych oraz publikacji prasowych i internetowych, które wpłynęły w drugiej edycji konkursu, wybrano prace pięciorga autorów, wśród których znajduje się zwycięzca wyłoniony przez Kapitułę. Są to:

• Ewa Niewiadomska: „Zbudowani z dźwięków - historia Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i jej nowej siedziby" (Polskie Radio Katowice, emisja 25.12.2012 r.)
  • Anna Dudzińska: reportaż „Brama Cukermana" (Polskie Radio Katowice, emisja 20.09.2012 r.).
  • Ewelina Majewska-Howis: „Ósmy z czternastu. Polska rządzi zimą w Himalajach" (Duży Format - Gazeta Wyborcza, publikacja 29.03.2012 r.)
  • Violetta Rotter-Kozera: „PLEASE FIND - Henryk Mikołaj Górecki", (TVP Katowice, emisja 19.12.2012 r.)
  • Józef Wycisk: audycja „Człowiek i maszyna" (Polskie Radio Katowice, emisja 24.05.2012 r.)

Zwycięzcę wyłoniła Kapituła konkursu w składzie: Aleksandra Gajewska, Wicemarszałek Województwa Śląskiego (przewodnicząca - w zastępstwie Marszałka Województwa Śląskiego), Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, prof. Wiesław Banyś, Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki", Kamil Durczok, szef „Faktów" TVN, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy oraz Dagmara Drzazga, ubiegłoroczna zdobywczyni pierwszej nagrody.

W konkursie pod uwagę brane były publikacje prasowe, audycje radiowe i programy telewizyjne oraz publikacje z zakresu dziennikarstwa internetowego, które ukazały się w roku 2012. Główną nagrodą jest 50 tys. zł.

Wydarzenie będzie częścią uroczystego koncertu „Już zachodzi czerwone słoneczko" przygotowanego z okazji obchodów 140 rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego.