Najlepsze materiały dziennikarskie 2018 roku zawalczą o 50 tys. zł i nagrodę im. Krystyny Bochenek. Można już słać zgłoszenia! 

Trwa ósma edycja Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Na autorów najwartościowszych publikacji 2018 roku czeka 50 tys. zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 stycznia 2019 roku.

„Jak co roku zachęcam dziennikarzy do zgłaszania się do udziału w tym prestiżowym konkursie. Liczę na to, że kolejna już, ósma edycja przyniesie wiele znakomitych, świeżych i odkrywczych materiałów dziennikarskich. To nie tylko walka o sporą nagrodę finansową, nie tylko promocja regionu, ale również – a może przede wszystkim – sposób na propagowanie i docenienie dobrego, rzetelnego i odpowiedzialnego dziennikarstwa, kultury słowa i tych wartości, którym hołdowała patronka konkursu śp. Krystyna Bochenek” – mówi marszałek Wojciech Saługa.

Celem konkursu jest upamiętnienie tragicznie zmarłej Krystyny Bochenek – wicemarszałek Senatu RP, wybitnej dziennikarki związanej z województwem śląskim, osoby oddanej społecznikowskim pasjom, dobru i pięknu języka polskiego oraz mądrze pojmowanej polityce – poprzez coroczne wyróżnianie jej imieniem najwartościowszych publikacji.

Konkurs ma też na celu promocję województwa śląskiego – regionu wielokulturowego, o złożonej historii, choć związek tematyczny zgłaszanych prac z regionem nie jest wymogiem koniecznym.

Do konkursu przyjmowane są prace, które spełniają̨ wysokie standardy dziennikarskie pod względem formy i języka. Oprócz publikacji prasowych, audycji radiowych i programów telewizyjnych czy filmów dokumentalnych można również zgłaszać z materiały zakresu dziennikarstwa internetowego.

W zeszłym roku do konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich (26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych, 13 internetowych). Dwie równorzędne pierwsze nagrody zdobyły materiały filmowe: „Mój Niemandsland” Wojciecha Królikowskiego z TVP Katowice oraz „Śmierć w komisariacie” Wojciecha Bojanowskiego (TVN24). Autorzy zwycięskich prac otrzymali po 25 tys. zł.

Współorganizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek na mocy porozumienia są: Fundacja im. Krystyny Bochenek, Województwo Śląskie, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Fundatorem nagrody w wysokości 50 tys. zł jest Marszałek Województwa Śląskiego.

Gala rozdania nagród w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek tradycyjnie odbędzie w siedzibie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w kwietniu przyszłego roku.

Na prace czekamy do 25.01.2019 r. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice (pok. 135) – z dopiskiem „Konkurs im. K. Bochenek”.

Na Dużej Scenie Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek. Nagrody laureatom VII edycji konkursu wręczył marszałek Wojciech Saługa.

„To wieczór pełen emocji i wzruszeń. Zawsze, kiedy tu staję, zastanawiam się, czy Krystyna byłaby zadowolona, ta perfekcjonistka, miłośniczka polskiego słowa, poprawnej polszczyzny i tego, co w dziennikarstwie najlepsze. Teraz wiem, że tak. Bardzo dziękuję tym 108 osobom, które nadesłały prace, a nominowanym i nagrodzonym serdecznie gratuluję. To ważne prace dotykające ważnych spraw, naszych spraw” - mówił marszałek Saługa.

Dwie równorzędne pierwsze nagrody zdobyły materiały filmowe: „Mój Niemandsland” Wojciecha Królikowskiego z TVP Katowice oraz „Śmierć w komisariacie” Wojciecha Bojanowskiego (TVN24). Autorzy zwycięskich prac otrzymają po 25 tys. zł.

Prócz obu laureatów do nagrody nominowane były materiały: „Urszula” Doroty Jaśkiewicz-Łebek (Program I Polskiego Radia), „Między schodami” Eweliny Kosałki-Passii (Polskie Radio Katowice), „Kieślowski i inni” Ewy Niewiadomskiej (Polskie Radio Katowice), „Paradocs: na szychtę kolejką Balkan” Agnieszki Pastor i Katarzyny Głowackiej (Silesion.pl), „Wojciech Kilar – między awangardą a Hollywood” Violetty Rotter-Kozery (TVP Katowice) oraz „Trzecie serce” Wojciecha Skowrońskiego (Polskie Radio Katowice).

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2017 roku. Do głównej kategorii konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich: 26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych, 13 internetowych.

Podczas uroczystości po raz pierwszy wręczono nagrodę w kategorii Student. Na konkurs w tej kategorii zgłoszonych zostało 9 prac. Zwycięzcami zostali ex aequo Kamil Nowak, autor reportażu „Przypominają o Śląskim Kopciuszku. Mauzoleum Schaffgotschów czeka na renowację” oraz Katarzyna Skoczek, autorka publikacji „Niepełnosprawny? A niech mówią jak chcą!”. Otrzymają po 2,5 tys. zł. Nagroda fundowana jest przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Galę finałową Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego uświetnił koncert „Stanisław Soyka Trio”.


Współorganizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek na mocy porozumienia podpisanego w 2014 r. są: Fundacja im. Krystyny Bochenek, Województwo Śląskie, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Fundatorem nagrody w wysokości 50 tys. zł jest Województwo Śląskie. Fundatorem nagrody 5 tys. zł w kategorii student jest Uniwersytet Śląski.

Celem konkursu jest promocja województwa śląskiego, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Do udziału zaproszeni są dziennikarze z całej Polski. Konkurs ma charakter otwarty, a związek prac z regionem nie musi być tematem wiodącym.

 

 

Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek wyłoniła nominowanych do tegorocznej nagrody

Spośród filmów, materiałów radiowych oraz publikacji prasowych i internetowych, które wpłynęły w siódmej edycji konkursu, wybrano prace nominowane do nagrody. Kapituła konkursu zdecydowała o wskazaniu ośmiu prac (w kolejności alfabetycznej):

 • Wojciech Bojanowski „Śmierć w komisariacie” (TVN24, 20.05.2017)
 • Dorota Jaśkiewicz-Łebek „Urszula” (Program I Polskiego Radia, 26.12.2017)
 • Ewelina Kosałka-Passia „Między schodami” (Polskie Radio Katowice, 5.11.2017)
 • Wojciech Królikowski „Mój Niemandsland” (TVP Katowice, Kinoteatr Rialto 8.05.2017)
 • Ewa Niewiadomska „Kieślowski i inni” (Polskie Radio Katowice, 29.12.2017)
 • Agnieszka Pastor, Katarzyna Głowacka „Paradocs: na szychtę kolejką Balkan” (Silesion.pl, 12.08.2017)
 • Violetta Rotter-Kozera „Wojciech Kilar – między awangardą a Hollywood” (Kino Iluzjon Warszawa, TVP Katowice, 29.11.2017)
 • Wojciech Skowroński „Trzecie serce” (Polskie Radio Katowice, 25.12.2017)

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane są prace, które powstały i ukazały się w 2017 roku. Do głównej kategorii konkursu zakwalifikowano 108 materiałów dziennikarskich: 26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych, 13 internetowych.

Oceny prac, które przeszły etap oceny formalnej, dokonuje Kapituła konkursu w składzie: prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (przewodnicząca), redaktor Anna Sekudewicz, Polskie Radio Katowice, Beata Netz, producent telewizyjny, zeszłoroczna laureatka konkursu, Magdalena Bochenek-Kępa, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy, prof. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki”, Kamil Durczok, wydawca i redaktor naczelny portalu Silesion.pl, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, Marek Twaróg, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”, Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego.

Pula nagród ufundowana przez Województwo Śląskie wynosi 50 tys. zł.

Ogłoszenie zwycięzców oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w poniedziałek 23 kwietnia br. o godzinie 18.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

***

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. K. Bochenek jest promocja regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Konkurs ma charakter otwarty, a związek prac z zagadnieniami związanymi z problematyką województwa śląskiego może być zarówno dosłowny, jak i uniwersalny, wieloaspektowy i nie musi być tematem wiodącym.

W tym roku do głównej kategorii Konkursu dołączyła kategoria Student, do której mogli przystąpić studenci wszystkich typów szkół wyższych z całej Polski. Oceniane są prace, które mają związek z Górnym Śląskiem, Zagłębiem, Podbeskidziem lub Ziemią Częstochowską. Nagroda ufundowana przez Rektora Uniwersytetu w Katowicach wynosi 5 tys. zł. Na konkurs w tej kategorii zgłoszonych zostało 9 prac. Wyboru laureata Konkursu w kategorii Student dokonują pracownicy naukowi Wydziałów Uniwersytetu Śląskiego: Filologicznego, Nauk Społecznych, Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego oraz przewodnicząca Samorządu Studenckiego UŚ.

Ogólnopolski Konkurs im. K. Bochenek

Trwa VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Organizatorzy zaprezentowali nowości. Bez zmian pozostaje wysokość nagrody. Na autora lub autorów najwartościowszej publikacji, która ukazała się w 2017 roku, czeka 50 tys. zł.

„Fundując tę nagrodę, Województwo Śląskie chce nie tylko się promować, ale przede wszystkim wspierać dobre dziennikarstwo i propagować wartości, którym hołdowała patronka konkursu śp. Krystyna Bochenek – troskę o piękną i poprawną polszczyznę, odpowiedzialność za słowo, szacunek do pracy i tradycji, najwyższe standardy, obiektywizm, wiarygodność i rzetelność w przygotowaniu materiałów. Zachęcam dziennikarzy i studentów – odważcie się i stańcie w szranki z najlepszymi w tym fachu” – mówiła podczas konferencji Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Prorektor ds. Kształcenia i Studentów Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek zapowiedział najważniejszą zmianę, jaką jest wprowadzenie kategorii dla studentów. „To konkursowy prolog dla tych, którzy chcą wejść w świat dziennikarski, dla młodych ludzi, którzy już tworzą, piszą i nagrywają. Dzięki konkursowi ich studenckie prace mogą zyskać drugie życie” – mówił prof. Koziołek.

Do konkursu mogą przystąpić studenci wszystkich typów szkół wyższych, którzy posiadają status studenta potwierdzony ważną na dzień złożenia pracy do konkursu legitymacją studencką. Tematyka zgłaszanych prac (opublikowanych w 2017 r.) w tej kategorii powinna mieć związek z Górnym Śląskiem, Zagłębiem, Podbeskidziem lub Ziemią Częstochowską. Wyboru laureata w tej kategorii dokonuje Komisja Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek złożona z pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego.

Nagrodą w kategorii student jest nagroda pieniężna w wysokości 5 tys. zł ufundowana przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Komisja może zdecydować o podziale nagrody. Zgłoszenia studentów przyjmowane są tak jak w kategorii głównej do 25 stycznia 2018 r.

Zmienia się również sposób składania prac. Idąc z duchem czasu, wprowadzono zgłaszanie materiałów na jednym nośniku typu pendrive. Dotyczy to zarówno prac prasowych, radiowych, telewizyjnych, jak i internetowych. Prace w kategorii głównej konkursu mogą zgłaszać autorzy lub redakcje wydawnictw, dzienników, czasopism, stacji radiowych, telewizyjnych, portali internetowych i kierownictwa zespołów filmowych. Publicysta Jan Dziadul podkreśla, że konkurs skierowany jest nie tylko do dziennikarzy z województwa śląskiego, ale z całej Polski.

„Czekamy na materiały najwyższej jakości pod względem formy i języka, bardzo dobre warsztatowo, profesjonalne i wyjątkowe. W każdej edycji konkursu liczymy na nietuzinkową formę, na zaskakujące emocje, na to, że jakaś praca nas w sposób szczególny poruszy. Chcemy też odejść od stereotypowych wizji regionu i otworzyć się na świeże i oryginalne spojrzenie, stąd związek prac z województwem śląskim, jak pokazuje historia nagrodzonych materiałów, nie musi być ścisły” – powiedziała Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice, członek kapituły konkursu.

Bogusław Jasiok – zastępca dyrektora Teatru Śląskiego zapowiedział uroczystość finałową konkursu. Gala rozdania nagród w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek odbędzie się w piątek 20 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 na scenie w Malarni Teatru Śląskiego.

„Bardzo dobrze wspominam swój udział w konkursie i to nie tylko ze względu na wyjątkową postać – osobę Krystyny Bochenek. To znakomita marka, kapitułę konkursu tworzy przecież kwiat śląskiego medioznawstwa. Zachęcam do udziału, bo warto” – podsumowuje Beata Netz, laureatka Grand Prix w ubiegłorocznej edycji konkursu im. Krystyny Bochenek.

Na prace czekamy do 25.01.2018 r. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice (pok. 135) – z dopiskiem „Konkurs im. K. Bochenek”. Prosimy nie zwlekać z wysyłką materiałów.

Zaproszenie do konkursu

umws20171109_kb_kp_tz010.jpg

umws20171109_kb_kp_tz003.jpg

W czwartek 9 listopada 2017 r. o godzinie 10.00 w Sali Klubowej Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (ul. Teatralna 2a, Scena Malarni) odbędzie się konferencja prasowa dotycząca VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. 

Podczas spotkania zostaną omówione zmiany regulaminowe, m.in. zmiana dotycząca sposobu składania prac oraz wprowadzenie nowej kategorii dla studentów.

Udział w konferencji prasowej wezmą:

Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego,

prof. dr hab. Ryszard Koziołek – Prorektor ds. Kształcenia i Studentów Uniwersytetu Śląskiego,

Bogusław Jasiok – zastępca dyrektora Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach,

Anna Sekudewicz – zastępca Redaktora Naczelnego ds. Kultury i Form Udramatyzowanych,

Jan Dziadul – dziennikarz „Polityki”,

Beata Netz – laureatka ubiegłorocznej nagrody im. Krystyny Bochenek.

Serdecznie zapraszamy!

W Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbył się finał szóstej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.

„Konkurs jest w dobrej formie. Po sześciu edycjach możemy powiedzieć, że warto było kiedyś zacząć, potem kontynuować, a teraz warto zadbać o przyszłość konkursu. Warto nagradzać ludzi tworzących na tej ziemi i ich dzieła pokazujące, skąd jesteśmy, gdzie żyjemy i jakie jest to życie wokół nas. Chciałbym też podkreślić ogromną rolę członków kapituły, którzy corocznie społecznie przyjmują na siebie niełatwy, niezwykle czasochłonny obowiązek oceny prac dziennikarskich. Dzięki ich decyzjom nagrody samorządu województwa trafiają we właściwe ręce” – powiedział marszałek Wojciech Saługa.

Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek otrzymała Beata Netz za dokument „Niezmienna zmienność. Świat według Juliana Kornhausera” emitowany w TVP Katowice oraz TVP Kultura. Nagroda za I miejsce to 15 tys. zł.

Drugie miejsce i 10 tys. zł zdobyli autorzy reportażu multimedialnego o historii Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach „Jak z nut” – Ewa Niewiadomska, Iwona Sobczyk i Dariusz Kortko, opublikowanego na portalu wyborcza.pl.

Trzecia nagroda – ex aequo – trafiła w ręce Macieja Szczawińskiego i Beaty Netz za dokument „Żółte światło pustych miejsc” (TVP Kultura) oraz Marka Chylińskiego za publikację „Noc zbójców” na portalu Silesion.pl. Autorzy otrzymali po 7500 zł.

Decyzją Kapituły przyznano także dwa wyróżnienia o wartości 2500 zł. Zdobyli je Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak za reportaż radiowy „Pieśń Spartakusa” (Polskie Radio Program 1) oraz Barbara Gruszka-Zych za artykuł „Mazdą do nieba” opublikowany w „Gościu Niedzielnym”.

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2016 roku. Do konkursu zakwalifikowano 45 materiałów dziennikarskich (9 telewizyjnych, 18 prasowych, 5 radiowych i 13 internetowych).

Oceny prac, które przeszły etap oceny formalnej, dokonała Kapituła konkursu w składzie: prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (przewodnicząca), Magdalena Bochenek-Kępa, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy, prof. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki”, Kamil Durczok, wydawca i redaktor naczelny portalu Silesion.pl, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego.

Uroczystość wręczenia nagród na Scenie w Malarni poprowadził aktor Teatru Śląskiego Wiesław Sławik.

 

VIa.jpgVI.jpgVIc.jpgVIB.jpg

Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek wskazała prace nominowane do nagrody

Spośród filmów, materiałów radiowych oraz publikacji prasowych i internetowych, które wpłynęły w szóstej edycji konkursu, Kapituła wyłoniła następujących finalistów (kolejność alfabetyczna):

 

 • Marek Chyliński „Noc zbójców” (Silesion.pl)
 • Henryk Dedo, Waldemar Kasperczak „Pieśń Spartakusa” (Polskie Radio Program 1)
 • Barbara Gruszka-Zych „Mazdą do nieba” (Gość Niedzielny)
 • Beata Netz „Niezmienna zmienność. Świat według Juliana Kornhausera” (TVP Katowice, TVP Kultura)
 • Ewa Niewiadomska, Iwona Sobczyk, Dariusz Kortko „Jak z nut” (reportaż multimedialny, wyborcza.pl)
 • Maciej Szczawiński, Beata Netz „Żółte światło pustych miejsc” (TVP Kultura)

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2016 roku. Do konkursu zakwalifikowano 45 materiałów dziennikarskich (9 telewizyjnych, 18 prasowych i 5 radiowych, 13 internetowych).

Oceny prac, które przeszły etap oceny formalnej, dokonała Kapituła konkursu w składzie: prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (przewodnicząca), Magdalena Bochenek-Kępa, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy, prof. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki”, Kamil Durczok, wydawca i redaktor naczelny portalu Silesion.pl, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego.

Ogłoszenie zwycięzcy oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w piątek 21 kwietnia br. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (Scena w Malarni).

***

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. K. Bochenek jest promocja regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki, znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Konkurs ma charakter otwarty, a związek z zagadnieniami związanymi z problematyką województwa śląskiego może być zarówno dosłowny, jak i uniwersalny, wieloaspektowy i nie musi być tematem wiodącym.

Pula nagród wynosi 50 tys. zł.

Nagroda w wysokości  50 tys. zł czeka na autora najwartościowszej publikacji poświęconej sprawom województwa śląskiego, która ukazała się w 2016 roku!

Tematyka nadsyłanych prac powinna mieć związek z województwem śląskim. Nie musi ono być tematem głównym pracy. Zależy nam, aby zgłaszane propozycje w najróżniejszy sposób dotykały spraw dotyczących rozwoju, mieszkańców, kultury, gospodarki i historii województwa śląskiego wraz ze zmianami, jakimi jako region nieustannie ono podlega.

Do konkursu przyjmowane będą prace, które spełniają wysokie standardy dziennikarskie pod względem formy i języka oraz dają wgląd w historię, problemy teraźniejszości i wyzwania przyszłości województwa śląskiego.

Zgłaszać prace do konkursu mogą: autorzy lub redakcje wydawnictw, dzienników, czasopism, stacji radiowych, telewizyjnych, portali internetowych i kierownictwa zespołów filmowych. Poprzez prace rozumiane są: teksty prasowe, filmy, audycje radiowe i programy telewizyjne, w tym dokumentalne oraz publikacje zamieszczane w mediach internetowych. Autor może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę własną i jedną współautorską. Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie prace w języku polskim (w tym przetłumaczone na ten język). Zgłosić można 1 pracę autorską i 2 współautorskie.

Zgłoszenia prac należy przesyłać do 25 stycznia 2017 r. na adres: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Dział Promocji, ul. Bankowa 5, 40-007 Katowice (na nazwisko: Magdalena Ślebarska) - z dopiskiem „Konkurs im. K. Bochenek".

Prosimy nie zwlekać z wysyłką materiałów oraz polecamy  zapoznać się z dokumentami, które należy wysłac do naś razem z pracą. 

Alojzy Lysko © fot. BP Tomasz Żak

W Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach na Scenie w Malarni odbył się finał piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.

„Ten konkurs jest dla nas ważny. Ważny dlatego, że jego patronką jest nasza wspaniała koleżanka Krystyna Bochenek, ale i ważny dlatego, że to konkurs o Śląsku i konkurs skierowany do dziennikarzy. Bez nich nie byłoby tak pięknie pisanej historii naszej ziemi. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy podejmują trud, ale i niewątpliwie przyjemność tworzenia materiałów o Śląsku” – powiedział marszałek Wojciech Saługa.

Zwycięzcą i zdobywcą Grand Prix został Alojzy Lysko. Kapituła doceniła „Opowieść górnośląską” jego autorstwa opublikowaną w „Dzienniku Zachodnim” i miesięczniku „Śląsk”. Zwycięzca otrzymał 20 tys. zł.

„Chociaż jednym z głównych założeń konkursu jest dbałość o piękno języka polskiego, nie można oprzeć się urokowi gwary śląskiej, w jakiej napisana jest ta opowieść. W tej pracy są wszystkie wichry historii tej ziemi. Alojzy Lysko to człowiek śląskiego renesansu i widać to w każdym fragmencie jego twórczości” – tak uzasadniono werdykt Kapituły.Drugie miejsce i 15 tys. zł zdobyli autorzy dokumentu „Miasto poety” wyemitowanego w TVP Katowice – Beata Netz i Maciej Szczawiński.

Trzecia nagroda trafiła w ręce Bartosza Panka za reportaż w Programie 1 Polskiego Radia pt. „Niezwyczajne życie”. Autor otrzymał 10 tys. zł.

Decyzją Kapituły przyznano także dwa wyróżnienia o wartości 2500 zł. Zdobyli je Aleksandra Fudala-Barańska i Adam Turula za reportaż multimedialny „Tragedia Górnośląska 1945” (kulturalnyslask.pl) oraz Anna Goc za tekst „Wracają do dziś” opublikowany w „Tygodniku Powszechnym”.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2015 roku. Do konkursu zgłoszono 54 materiały dziennikarskie, spośród których 52 spełniły warunki formalne. Kapitule do oceny przekazano 20 materiałów prasowych, 14 telewizyjnych, 5 radiowych oraz 13 internetowych.

Oceny zgłoszonych prac dokonała Kapituła konkursu w składzie: prof. Krystyna Doktorowicz (przewodnicząca Kapituły), prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Magdalena Bochenek-Kępa, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki”, Kamil Durczok, dziennikarz, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Uroczystość wręczenia nagród poprowadził Mirosław Neinert. Organizatorami konkursu są: Fundacja im. Krystyny Bochenek, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Uniwersytet Śląski i Teatr Śląski. Województwo Śląskie corocznie finansuje nagrodę w wysokości do 50 tys. zł.

 

Fragment pracy Opowieść górnośląska" Alojzego Lysko

Fragment pracy "Miasto Poety" Beaty Netz i Macieja Szczawińskiego

Fragment pracy "Niezwyczajne życie" Bartosza Panka

Fragment pracy "Wracają do dziś" Anny Goc

Fragment pracy "Tragedia Górnośląska. 1945" Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli

Spośród nadesłanych filmów, materiałów radiowych oraz publikacji prasowych i internetowych wybrano prace nominowane do nagrody. Kapituła konkursu wyłoniła następujących finalistów (kolejność alfabetyczna):

• Aleksandra Fudala-Barańska, Adam Turula „Tragedia Górnośląska 1945” (kulturalnyslask.pl, 15.01.2015)
• Anna Goc „Wracają do dziś” („Tygodnik Powszechny”, 20-27.12.2015)
• Alojzy Lysko „Opowieść górnośląska” („Dziennik Zachodni”, 12.06.2015; miesięcznik „Śląsk”, 12.2015)
• Beata Netz, Maciej Szczawiński „Miasto poety” (TVP Katowice, 10.10.2015
• Bartosz Panek „Niezwyczajne życie” (Program 1 Polskiego Radia, 8.11.2015)

W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2015 roku. Do konkursu zgłoszono 54 materiały dziennikarskie, spośród których 52 spełniły warunki formalne. Kapitule do oceny przekazano 20 materiałów prasowych, 14 telewizyjnych, 5 radiowych oraz 13 internetowych.


Kapituła konkursu w składzie: prof. Krystyna Doktorowicz (przewodnicząca Kapituły), prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Magdalena Bochenek-Kępa, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki”, Kamil Durczok, dziennikarz, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa dokonała oceny zgłoszonych prac.
Ogłoszenie werdyktu Kapituły oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 15 kwietnia br. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (Scena w Malarni).
________________________________________
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. K. Bochenek jest promocja regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki, znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Konkurs ma charakter otwarty, w szczególności zaś ukierunkowany jest na zagadnienia związane z historią województwa śląskiego, jej oceną oraz zmianami, a także wizją przyszłości regionu, jego miejsca i roli w Polsce i Europie.

Do dnia 25.01 można było wysyłać prace do V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.

Czekaliśmy na publikacje prasowe, filmowe, audycje radiowe i programy telewizyjne, w tym dokumentalne oraz publikacje zamieszczane w mediach internetowych, opublikowane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2015. Do konkursu wpłynęły 54 materiały dziennikarskie. Cieszymy się, że zechcieli Państwo wziąć udział w Konkursie. Życzymy wszystkim Państwu powodzenia!!!

Do 25 stycznia 2016 można zgłaszać prace do tegorocznej, jubileuszowej V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Czekamy na publikacje prasowe, filmowe, audycje radiowe i programy telewizyjne, w tym dokumentalne oraz publikacje zamieszczane w mediach internetowych, opublikowane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2015.

Nagroda w wysokości  50 tys. zł czeka na autora najwartościowszej publikacji poświęconej sprawom województwa śląskiego, która ukazała się w 2015 roku!

Tematyka nadsyłanych prac powinna mieć związek z województwem śląskim. Nie musi ono być tematem głównym pracy. Zależy nam, aby zgłaszane propozycje w najróżniejszy sposób dotykały spraw dotyczących rozwoju, mieszkańców, kultury, gospodarki i historii województwa śląskiego wraz ze zmianami, jakimi jako region nieustannie ono podlega.

Do konkursu przyjmowane będą prace, które spełniają wysokie standardy dziennikarskie pod względem formy i języka oraz dają wgląd w historię, problemy teraźniejszości i wyzwania przyszłości województwa śląskiego.

Zgłaszać prace do konkursu mogą: autorzy lub redakcje wydawnictw, dzienników, czasopism, stacji radiowych, telewizyjnych, portali internetowych i kierownictwa zespołów filmowych. Poprzez prace rozumiane są: teksty prasowe, filmy, audycje radiowe i programy telewizyjne, w tym dokumentalne oraz publikacje zamieszczane w mediach internetowych. Autor może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę własną i jedną współautorską. Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie prace w języku polskim (w tym przetłumaczone na ten język). Zgłosić można 1 pracę autorską i 2 współautorskie ( to zasada wprowadzona do regulaminu w tym roku  ).

Zgłoszenia prac należy przesyłać do 25 stycznia 2016 r. na adres: Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice (Gabinet Rektora) - z dopiskiem „Konkurs im. K. Bochenek".

Prosimy nie zwlekać z wysyłką materiałów oraz polecamy  zapoznać się z dokumentami, które należy wysłac do naś razem z pracą. 

Poznaliśmy werdykt jury. Wyróżniono wszystkich nominowanych

W Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach na Scenie w Malarni ogłoszono wyniki IV Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Nagrody wręczył marszałek Wojciech Saługa. W uroczystości uczestniczyła członek Zarządu Gabriela Lenartowicz.

„Szczególnie gorąco witam rodzinę śp. Krystyny Bochenek, mojej parlamentarnej koleżanki i przewodniczki po świecie mediów. Wszystkim państwu – naszym partnerom, współorganizatorom konkursu oraz członkom Komitetu Organizacyjnego i Kapituły, a także ludziom mediów – bardzo gorąco dziękuję za zaangażowanie, twórczą obecność i wsparcie. Cieszę się, że udało się nam razem zrobić coś wspaniałego. Ten konkurs to nie tylko zawody na dziennikarską biegłość, ale przede wszystkim forma wyrażenia wdzięczności dziennikarzom za tę trudną pracę, za to, że dzięki wam my, politycy możemy być rozumiani i możemy stawać się lepsi. Za chwilę poznamy najlepsze materiały powstałe w ubiegłym roku. Składam gratulacje wszystkim nominowanym i wyróżnionym; w konkursowych zmaganiach pokonali Państwo kilkudziesięciu konkurentów” – mówił marszałek Wojciech Saługa.

Spośród filmów, materiałów radiowych oraz publikacji prasowych i internetowych, które wpłynęły w czwartej edycji konkursu, do nagrody nominowano sześć prac dziennikarskich.

Werdykt Kapituły uzasadniła prof. Krystyna Doktorowicz: „Mieliśmy bardzo trudne zadanie. W tej edycji prace prezentowały bardzo równy poziom, nie było wybijającego się dzieła, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Z tego względu Kapituła konkursu postanowiła o nieprzyznawaniu Grand Prix oraz o przyznaniu równorzędnych wyróżnień wszystkim sześciu nominowanym materiałom.”

Nominowane i jednocześnie wyróżnione prace dziennikarskie to:

 • Izolda Czmok-Nowak „Ostatnia chopionka” (TVP Historia, 7.01.2014),
 • Monika Hemperek, Lisbeth Jessen „Gutentag po polsku” (Radio Lublin, 21.10.2014),
 • Daniel Karaś, David Zaisky, Norbert Tkacz „Jak pijak grał w piłkę. Ernest Wilimowski i jego historia” (Polskie Radio 3, 9.06.2014 i wp.pl, 27.06.2014),
 • Anna Malinowska „Umowna data urodzenia. Miałam 3 matki” (Gazeta Wyborcza – Duży Format, 31.12.2014),
 • Maria Zawała, Karol Gruszka „Śląsk za szybami” (Slaskplus.pl, 9.12.2014),
 • Grzegorz Żądło „Arystokracja reklamy z Katowic” (TVS, 28.12.2014).

Prace oceniała Kapituła konkursu w składzie: Magdalena Bochenek-Kępa, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek (przewodnicząca Kapituły), prof. Krystyna Doktorowicz, prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki”, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, prof. Wiesław Banyś, Rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Decyzją Kapituły autorom wyróżnionych materiałów przyznano równorzędne nagrody w wysokości 5 tys. zł każda.

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2014 roku. Do konkursu zgłoszono 60 materiałów dziennikarskich, spośród których 49 spełniło warunki formalne. Kapitule do oceny przekazano 22 materiały prasowe, 17 telewizyjnych, 8 radiowych oraz 2 internetowe.

Od obecnej, IV edycji, na mocy podpisanego w ubiegłym roku porozumienia, konkurs jest organizowany przez Fundację im. Krystyny Bochenek, Województwo Śląskie, Uniwersytet Śląski oraz Teatr Śląski. Fundacja odpowiada m.in. za powoływanie Kapituły konkursu oraz ustalanie regulaminu konkursu i prac Kapituły. Województwo Śląskie, jak dotąd, zapewnia środki finansowe, Uniwersytet Śląski zajmuje się prowadzeniem sekretariatu i obsługą posiedzeń Kapituły, a Teatr Śląski dba o coroczną organizację gali wręczania nagród. Każda ze stron zobowiązana jest do promowania idei konkursu.

Podczas uroczystości wspomniano zeszłorocznego laureata, zdobywcę drugiej nagrody – Dariusza Kmiecika, tragicznie zmarłego wskutek katastrofy budowlanej w październiku ubiegłego roku.

IV edycja konkursu dziennikarskiego na półmetku

Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek wyłoniła nominowanych do tegorocznej nagrody.

Spośród filmów, materiałów radiowych oraz publikacji prasowych i internetowych, które wpłynęły w czwartej edycji konkursu, wybrano prace nominowane do nagrody. Kapituła konkursu zdecydowała o wskazaniu sześciu prac (w kolejności alfabetycznej):

 • Izolda Czmok-Nowak „Ostatnia chopionka” (TVP Historia, 7.01.2014),

 • Monika Hemperek, Lisbeth Jessen „Gutentag po polsku” (Radio Lublin,

  21.10.2014),

 • Daniel Karaś, David Zaisky, Norbert Tkacz „Jak pijak grał w piłkę. Ernest

  Wilimowski i jego historia” (Polskie Radio 3 9.06.2014 i wp.pl 27.06.2014),

 • Anna Malinowska „Umowna data urodzenia. Miałam 3 matki” (Gazeta

  Wyborcza – Duży Format 31.12.2014),

 • Maria Zawała, Karol Gruszka „Śląsk za szybami” (Slaskplus.pl, 9.12.2014),

 • Grzegorz Żądło „Arystokracja reklamy z Katowic” (TVS, 28.12.2014).

  W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2014 roku. Do konkursu zgłoszono 60 materiałów dziennikarskich, spośród których 49 spełniło warunki formalne. Kapitule do oceny przekazano 22 materiały prasowe, 17 telewizyjnych, 8 radiowych oraz 2 internetowe.

  Kapituła konkursu w składzie: Magdalena Bochenek-Kępa, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek (przewodnicząca Kapituły), prof. Krystyna Doktorowicz, prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Sekudewicz, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice, Jan Dziadul, dziennikarz „Polityki”, Andrzej Zydorowicz, dziennikarz, działacz samorządowy, Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, prof. Wiesław Banyś, Rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa dokonała oceny zgłoszonych prac.

  Ogłoszenie werdyktu Kapituły oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 18 kwietnia br. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (Scena w Malarni).

  ***
  Celem Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. K. Bochenek jest promocja regionu, a tak
  że upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki, znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Konkurs ma charakter otwarty, w szczególności zaś ukierunkowany jest na zagadnienia związane z historią województwa śląskiego, jej oceną oraz zmianami, a także wizją przyszłości regionu, jego miejsca i roli w Polsce i Europie. 

kb_fb2.jpg

Grand Prix IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek i 50 tys. zł dla autora najlepszej publikacji poświęconej sprawom województwa śląskiego, która ukazała się w 2014 roku! 

Na zgłoszenia do IV edycji Konkursu czekamy do 25.01.2015. 

Bardzo prosimy o niezwlekanie z wysyłaniem materiałów na konkurs! 

Materiały można dostarczyć na Uniwersytet Śląski w Katowicach, (ul. Bankowa 12, 40-007 Katowice (Gabinet Rektora) - z dopiskiem „Konkurs im. K. Bochenek") bądź wysłać pocztą/kurierem. W tym drugim wypadku obowiązuje data stempla pocztowego/ terminu nadawania przesyłki. 

Tematyka nadsyłanych prac powinna mieć związek z województwem śląskim. Nie musi ono być tematem głównym pracy. Zależy nam, aby zgłaszane propozycje w najróżniejszy sposób dotykały problemów społecznych regionu, jego mieszkańców, kultury, gospodarki i historii. 

Do konkursu przyjmowane będą prace, które spełniają wysokie standardy dziennikarskie pod względem formy i języka. Zgłaszać prace do konkursu mogą autorzy lub redakcje wydawnictw, dzienników, czasopism, stacji radiowych, telewizyjnych, portali internetowych i kierownictwa zespołów filmowych. Poprzez prace rozumiane są: teksty prasowe, filmy, audycje radiowe i programy telewizyjne, także dokumentalne, oraz publikacje zamieszczone w mediach internetowych. Autor może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę własną i jedną współautorską. Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie prace w języku polskim (w tym przetłumaczone na ten język). 

Polub nas na FB: https://www.facebook.com/konkurskbochenek 

 

Zobacz materiały, które ukazały się w mediach o IV edycji Konkursu:

 

Niestety najgorsze obawy się potwierdziły. Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Dariusza Kmiecika (reportera Faktów TVN)

oraz jego żony Brygidy Forsztęgi–Kmiecik (dziennikarki TVP Katowice) i ich 2-letniego syna Remigiusza, którzy zginęli tragicznie podczas wybuchu gazu w katowickiej kamienicy.

Podczas zeszłorocznej, III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek Dariusz Kmiecik zdobył II miejsce, za wspaniały reportaż "Artur Hajzer subiektywnie", za który otrzymał także nagrodę podczas 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Bartosz Panek został laureatem podczas 66. Prix Italia, który jest najbardziej prestiżowym konkursem dla twórców radiowych i telewizyjnych. Wyróżniony tym niezwykłym tytułem został reportaż "Chcę więcej" wyprodukowany przez Studio Reportażu i Dokumentu PR.

Reportaż zwyciężył w kategorii EXTRAORDINARY ORIGINALITY AND/OR INNOVATION (oryginalność i innowacja).

Konkurs Międzynarodowego Festiwalu Radiowo-Telewizyjnego Prix Italia uważany jest za "radiowe Oscary", które w tym roku rozdano w Turynie.

Zakończono III edycję konkursu

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników podpisano Porozumienie pomiędzy Województwem Śląskim, Uniwersytetem Śląskim, Teatrem Śląskim oraz Fundacją im. Krystyny Bochenek, która od następnej, czyli IV edycji Konkursu będzie zajmowała się jego prowadzeniem.

„Cztery instytucje zgodziły się wziąć na siebie trud prowadzenia konkursu. Każdy z nas, prócz przypisanych mu powinności organizacyjnych, w równym stopniu zobowiązany jest do jego promowania. Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu tak silnych partnerów konkurs zyska na mocy i z roku na rok jego prestiż będzie wzrastał" – mówił marszałek Mirosław Sekuła.

„Chcemy, by konkurs zdecydowanie wyszedł poza województwo i stał się w dogłębnym tego słowa znaczeniu konkursem ogólnopolskim. Coraz większa liczba prac zgłaszanych z całej Polski świadczy o tym, że tak właśnie się dzieje i to bardzo cieszy" – powiedziała podczas uroczystości prof. Krystyna Doktorowicz.

Porozumienie podpisali: w imieniu Województwa Śląskiego marszałek Mirosław Sekuła, w imieniu Fundacji Magdalena Bochenek-Kępa, w imieniu Teatru Śląskiego dyrektor Robert Talarczyk, w imieniu Uniwersytetu Śląskiego prorektor ds. kształcenia i studentów prof. UŚ Ryszard Koziołek. Fundacja będzie odpowiedzialna m.in. za powoływanie Kapituły Konkursu oraz ustalanie regulaminu Konkursu i prac Kapituły.

Na mocy porozumienia Województwo Śląskie, jak dotąd, zapewni środki finansowe na organizację konkursu, Uniwersytet Śląski zajmie się prowadzeniem sekretariatu i obsługą posiedzeń Kapituły, a Teatr Śląski zadba o coroczną organizację gali wręczania nagród. Każdy z sygnatariuszy zobowiązany jest do promowania idei konkursu.

Bartosz Panek z Polskiego Radia zdobywcą Grand Prix w konkursie dziennikarskim im. K. Bochenek

Ogłoszono wyniki III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach. Nagrody wręczył marszałek Mirosław Sekuła. W uroczystości uczestniczyła minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, senator Bogusław Śmigielski, przedstawiciele władz województwa śląskiego oraz środowisk kultury i nauki.

„Mamy dziś święto dziennikarzy. Musimy troszczyć się o dobre, mądre dziennikarstwo, które wzrusza i pozwala nam lepiej żyć. Jestem przekonany, że kapituła dokonała właściwego wyboru spośród zgłoszonych prac. Życzę, by każdy ubogacił się tym, co kryją w sobie nominowane do nagrody materiały. Wszystkim wyróżnionym składam gratulacje" – powiedział marszałek Mirosław Sekuła.

Podkategorie

Aktualności

O Patronce

bochenek

Krystyna Bochenek urodzona 30 czerwca 1953 roku w Katowicach, zmarła 10 kwietnia 2010 roku
w Smoleńsku. Od 1976 roku
dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Katowice,
w latach 2002 - 2004 dyrektor kreatywny Radia Katowice.

więcej

Laureaci

Patroni

Dziennik Zachodni

Go Niedzielny


Nasze miastoPR Katowice

Radio eM


lskie


Silesion

Teatr lskiTrybuna Grniczatvp3 katowicetvs Wyborcza
Copyright Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski im. Krystyny Bochenek 2014 realizacja: cutberry.com